Po 34 letih ponovno potrjena prisotnost hrčka (Cricetus cricetus) v Sloveniji

Navzočnost hrčka (Cricetus cricetus) na ozemlju Slovenije so prvič potrdili leta 1980, ko so našli dva osebka v bližini vasi Obrež. Po tem letu se hrčka ni več spremljalo in ni bilo podatkov o njegovi prisotnosti. Po 34 letih smo ponovno potrdili prisotnost hrčka (Cricetus cricetus) v Središču ob Dravi. Nahajališče je na robu njegovega areala in edino znano v Sloveniji.

 

Popis hrčka in pregled habitata smo izvedli 12.9.2014, v sklopu terenskih vaj predmeta Varstvena biologija, s študenti Biologije in ekologije z naravovarstvom iz FNM. Študente smo po terenu vodili prof. dr. Boris Kryštufek, prof.dr. Franc Janžekovič in Dominik Bombek, prof. bio-kem.

 

Pred začetkom terenskega dela, je župan Središča ob Dravi g. Jurij Borko študentom predstavil občino in aktivnosti v zvezi z ustanovitvijo krajinskega parka Središče ob Dravi, prof. dr. Boris Kryštufek je v kratkem predavanju predstavil biologijo hrčka, več o zavarovanih in varovanih območjih pa je pojasnil Dominik Bombek.

 

Cca. 200 ha popisnega območja med Obrežom in Središčem ob Dravi je bilo zaradi obilnih padavin razmočeno in zato težko prehodno. Še dodatno težavo so povzročala koruzna polja, ki jih zaradi neprehodnosti nismo uspeli pregledati. Na območju je bilo cca. 40% takšnih polj. Vendar smo kljub vsem omenjenim težavam našli rove, ki so bili na robu s plevelom obraščenim mejnim pasom koruznega polja in polja z bučami. Širina zapleveljenega obmejka med polji je bila cca. 1m. Na dveh mestih smo odkrili 7 rovov. Na njivi z lucerno smo odkrili še en rov in odgriznjene poganjke rastlin.

 

Kljub preteku treh desetletij, se je na tem območju ohranila raba kmetijskih površin, ki ustreza ekološkim zahtevam hrčka. To je še samo en razlog več, zakaj ustanoviti krajinski park in vzpostaviti zavarovano območje med Ormožem in Središčem ob Dravi, v katerem se ohranja narava in značilna kulturna krajina. Aktivnosti ustanovitve krajinskega parka potekajo v okviru projekta LIVEDRAVA.

 

Potrdili prisotnost hrckovPotrdili prisotnost hrckov
Aktivni rovi hrckaAktivni rovi hrcka
Design: Polonca Peterca
Developer: Uroš Orešič in Gregor Sušanj